26 lutego 2018

Znani Polacy, – kim możemy pochwalić się przed Brytyjczykami?

Artykuł sponsorowany
Znani Polacy, – kim możemy pochwalić się przed Brytyjczykami?
Licencja: Copyright

Wyjeżdżając do pracy do Anglii bardzo często można spotkać się z pytaniami na temat historii i tradycji swojej ojczyzny. W ostatnich latach coraz więcej osób wyjeżdża do Anglii, aby pracować w opiece nad osobami starszymi. Seniorzy uwielbiają rozmawiać i na pewno docenią wszystkie ciekawostki na temat sławnych Polaków. Z tego powodu warto wiedzieć, kim byli znani Polacy i jakimi osiągnięciami możemy pochwalić się przed Brytyjczykami.

Wielką dumą Brytyjczyków oraz tym, co wyróżnia ich na tle innych narodów jest nieprzerwana od wieków monarchia. Mimo, że decyzje dotyczące państwa podejmuje parlament, Anglicy uwielbiają królową Elżbietę oraz całą historię angielskich władców. Warto zaznaczyć, że w żyłach rządzącego 10 wieków temu króla Kanuta Wielkiego płynęła polska krew, ponieważ był on wnuczkiem Mieszka i Dobrawy. Wśród postaci historycznych warto również wspomnieć prymasa Polski Jana Łaskiego, który przyjechał do Anglii około roku 1550 na zaproszenie arcybiskupa Cantenbury. Łaski znany jest, jako jeden z założycieli kościoła anglikańskiego.

Anglicy są niezwykle dumni ze swoich osiągnięć naukowych a Towarzystwo Królewskie w Londynie skupia najwybitniejszych matematyków i przyrodników. Warto, więc pamiętać o postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy, podróżnika, badacza i geologa, który publikował część swoich odkryć w stolicy Anglii, jako członek Royal Society a w 1869 roku królowa Wiktoria nadała mu tytuł Rycerza Orderu św. Michała i św. Jerzego.

Wśród polsko-brytyjskich przedstawicieli nauki koniecznie należy wspomnieć o nobliście sir. Józefie Rotbalcie, który zasłynął, jako twórca pacyfistycznego ruchu uczonych działającego na rzecz likwidacji broni masowej zagłady. Laureat pokojowej nagrody Nobla wyjechał z Polski w 1939 roku, a w 1946 przyjął obywatelstwo brytyjskie, jednak zawsze podkreślał swój związek z ojczyzną.

Polaków i Brytyjczyków łączy ogromna miłość do piłki nożnej, dlatego dobrze jest pamiętać o polskich sportowcach, którzy rozwijali swoją karierę w Anglii. Najbardziej znanymi rodakami, którzy występują w zagranicznych klubach piłkarskich są Artur Boruc, Maciej Żurawski oraz Jerzy Dudek. Warto również wspomnieć o Tomaszu Kuszczaku, który grał między innymi dla Manchesteru United.

Wielka Brytania jest jednym z najczęściej wybieranych krajów, jeśli chodzi o wyjazdy do pracy i emigrację. Anglicy są przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców a duża polonia na wyspach ułatwia odnalezienie się w nowym środowisku. Ciekawe oferty pracy w Anglii, umożliwiające wyjazd i poznanie tamtejszej kultury można znaleźć pod poniższym linkiem: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-anglii/

 

O autorze
redakcja

Zobacz też

Podróż bez przeszkód

Wiosenna aura za oknem skłania nas do wyjazdów weekendowych. Kilka dni spędzonych z najbliższymi...
Podróż bez przeszkód