Łódź to miasto przemysłowe w centrum Polski. Ceniony ośrodek kulturalny oraz edukacyjny. Miejsce, do którego coraz częściej lgną nie tylko turyści, lecz także nowi mieszkańcy. Jak więc wygląda obecnie życie w Łodzi? Z jakich powodów warto tu zamieszkać? I gdzie najlepiej wybrać swoją przestrzeń do życia na łódzkiej mapie?
Zarówno rynek wtórny, jak i nowe mieszkania w Łodzi są średnio dużo tańsze niż w innych, dużych polskich miastach. Wynika to z tego, że odległość do Warszawy jest niewielka oraz funkcjonuje tutaj wygodne połączenie z innymi miastami. W okolicy dworca Łódź Fabryczna oraz w historycznej dzielnicy Łodzi, jaką jest Księży Młyn, powstają nowe mieszkania. Centrum Łodzi, dotychczas kojarzone z z klimatem industrialnym, teraz przypominać zaczyna europejskie stolice. Z tym, że klimat jest tu absolutnie niepowtarzalny.
Przez lata Łódź była traktowana jako miasto, które nie ma nic do zaoferowania młodym. Wiele się jednak zmieniło. Znajduje się tu kilka uczelni publicznych, które według ogólnopolskich rankingów są na bardzo dobrym poziomie: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademii Muzyczna oraz – znana na cały świat – Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna.
Kamienice mieszczące się w centrum miasta poddawane są renowacjom, powstaje dużo klimatycznych lokali, restauracji, centrów handlowych – takich jak powstała w odnowionej fabryce Manufaktura lub oddalony od centrum miasta i bardzo przestronny Port Łódź. Władze miasta doskonale wiedzą, że fabrykancki, przemysłowy charakter Łodzi jest jej ogromną zaletą, dlatego nawet gdy powstają nowe budynki, są utrzymywane w tej samej, industrialnej stylistyce. Jedna ze starszych dzielnic miasta – Księży Młyn – jest odnawiana, dzięki czemu w dawnych fabrykach powstają lofty, a stare familoki są restaurowane.
Łódź znajduje się niemalże w centrum naszego kraju. Podróż do Warszawy pociągiem trwa niewiele ponad godzinę! Niedawno został odnowiony i oddany do użytku dworzec Łódź Fabryczna, znajdujący się w centrum miasta. Ze względu na położenie Łodzi, podróż zarówno nad morze, jak i w góry zajmuje podobny czas, co sprawia, że mieszkanie tu i planowanie wyjazdów nie jest niczym ograniczane.
Nie ukrywajmy, każde duże miasto po zmroku staje się mniej bezpieczne niż było w ciągu dnia. Nie ma znaczenia, czy wybierzemy Warszawę, Kraków czy Łódź. Według rankingu GUSu dotyczącego najniebezpieczniejszych polskich miast, Łódź znajduje się dopiero na 154 pozycji. Jeśli chodzi o wielkie miasta, dużo wyżej znajduje się Sopot, Katowice, Lublin, Wrocław, a także… Warszawa.
Łódź, według wszelkich prognoz, jest jednym z najbardziej obiecujących miast do życia. Ceny, lokalizacja na tle kraju, poziom bezpieczeństwa, możliwości rozwoju to tylko kilka z największych zalet mieszkania w tym pofabrycznym mieście. Szukając idealnego miasta do życia, zdecydowanie warto zastanowić się właśnie nad Łodzią.