Co warto zobaczyć w okolicach Zawozia w Bieszczadach?

Co warto zobaczyć w okolicach Zawozia w Bieszczadach?

„Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady”. To, tak często powtarzane hasło, kryje w sobie wiele niespełnionych marzeń. Może nadszedł czas, aby je zrealizować? Wystarczy dobrze zaplanować urlop, by cieszyć się niezwykłą aurą bieszczadzkich połonin i urokami Soliny. Choć na mapie przykuwają uwagę znane i lubiane miejscowości, to jedna z nich warta jest szczególnego zainteresowania. Mowa o wsi Zawóz.

Co wiadomo o wsi Zawóz nad Soliną?

Wieś Zawóz pierwotnie rozciągła się w dawnej dolinie Solinki, nad spływającym do niej potokiem Olchowiec. Pierwsze wzmianki świadczą, że wieś została założona ok. 1498. Zamieszkiwali ją Rusini, Polacy oraz kilka rodzin żydowskich. Teraz jest to malowniczo położona miejscowość letniskowa nad Jeziorem Solińskim, usytuowana na dużym cyplu wrzynającym się w wody jeziora. W ostatnich latach przeżywa niezwykły boom turystyczny. Dzięki temu wciąż się rozwija i proponuje coraz lepszą infrastrukturę turystyczną. Jednym z wielu atrakcyjnych obiektów jest kompleks letniskowych domków Na Zielonym Wzgórzu.

Przede wszystkim Zalew Soliński

Dla większości turystów największą atrakcją okolicy jest znany z przepięknych widoków, czystej wody i urozmaiconej linii brzegowej Zalew Soliński. Przyciąga sportami wodnymi, plażowaniem i kąpieliskami. 18 kilometrów od wsi góruje nad taflą jeziora potężna zapora wodna, której wnętrze udostępnione jest do zwiedzania. Zielone wzgórza nad Soliną zachwycają niezwykłym urokiem, obiecując długie wędrówki wśród pól i łąk, aż po bezkresne połoniny. Zawóz ze swoją rozwiniętą ofertą turystyczną jest doskonałym punktem wypadowym do wszystkich najważniejszych atrakcji turystycznych Bieszczad.

Rezerwat Sine Wiry i wodospad Czartów Młyn w Woli Gurzańskiej 

Sine Wiry to rezerwat krajobrazowy rozciągający się na powierzchni 450 ha. Przez rezerwat przepływa kilkukilometrowy odcinek rzeki Wetlina. Jej przełomy są największa atrakcją Sinych Wirów. Rezerwat porośnięty jest lasem głównie bukowo-jodłowym. Tworzy on niezwykły mikroklimat, wypełniony bogactwem flory i fauny. Innym cudem przyrodniczym jest wodospad Czartów Młyn na strumieniu o tej samej nazwie. Wodospad ma wysokość 6 metrów i szczególnie po opadach imponuje masą spadającej wody oraz niezwykłym jej kolorem przypominającym kawę z mlekiem.

Skanseny i muzea oraz pozostałe atrakcje

Turyści zainteresowani historią materialną Bieszczad mają okazję poznać tutejszą architekturę ludową w skansenie „Muzeum Budownictwa Ludowego” w Sanoku. Walory przyrodnicze podziwiać można z kolei w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych.

Warto również wymienić inne okoliczne atrakcje:

  • zaporę w Myczkowcach,
  • loty szybowcem w Bezmiechowej,
  • kolejkę bieszczadzką,
  • cerkwie w Łopience i Gurzance,
  • Bieszczadzki Park Narodowy,
  • Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach,
  • basen kryty Aquarius w Lesku.

O autorze
redakcja

Zobacz też