Podróż śladami św. Mikołaja, czyli wizyta w Laponii i nie tylko…

#4. „Mikołaje” z całego świata

Regiony Polski
Wielkopolska – w Poznaniu i jego okolicach Mikołaj zostawia prezenty w butach, jednakże trzeba pilnować, aby były one czyste, gdyż zamiast prezentu z rana znajdziemy zgniłego ziemniaka;
Kaszuby, Śląsk – w tych regionach prezenty dzieciom zamiast Mikołaja przynosi Gwiazdor, chociaż niestety ta tradycja zanika i już coraz rzadziej używa się imienia Gwiazdora;
Śląsk Cieszyński – tutaj można spotkać dwa rodzaje „Mikołajów” dobry i złych. Dobrzy są biali, a źli, czarni, przybierają oni postaci czartów i niedźwiedzi. Nazywani są też Beskidzkimi Mikołajami.

Cały świat
Stany Zjednoczone – tutaj Mikołaj zostawia prezenty w skarpetach w dniu Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia;
Holandia – holenderskim dzieciom prezenty w dniu 5 grudnia przynosi Sinterklass, który przybywa do nich wraz ze swoim pomocnikiem Zwarte Piet na statku płynącym z Hiszpanii.
Włochy – we Włoszech podarunki rozdawane są w dniu 6 stycznia – w święto Trzech Króli, jednakże nie przynosi ich Mikołaj a wiedźma Befan – staruszka ubrana w stare szaty, latająca na miotle. Dzieci często zostawiają jej w podziękowaniu za prezenty mandarynki i wino. Niegrzeczne dzieci od Befany dostają czosnek lub węgiel.
Hiszpania – podobnie jak we Włoszech prezenty rozdaje się tu 6 stycznia. Przynoszą je królowie, którzy defilują poprzez hiszpańskie miasta.
Kraje prawosławne – tutaj prezenty rozdaje Dziadek Mróz, który ubrany jest w długą niebieską lub srebrną szatę. U jego boku często można zobaczyć jego żonę Staruchę Zimę.

Tradycja obdarowywania się prezentami w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest jedną z najpiękniejszych tradycji. Jednakże w gąszczu reklam i wszechobecnej komercjalizacji nie można zapomnieć o jej pierwotnym znaczeniu…

„Mikołaje” z całego świata
Autor: music2fish2 (eric lanning), Licencja: CC BY

Spodobało Ci się to zestawienie? Śledź nasz profil na Facebooku!


Podobne ciekawostki