Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Dolina Kościeliska - opis atrakcji

Dolina Kościeliska jest drugą pod względem wielkości doliną w polskich Tatrach. Jej wlot znajduje się w Kirach k. Kościeliska, zaś górna część sięga aż po główną grań Tatr. Ma 9 km długości i 35 km kwadratowych powierzchni. Jej dnem prowadzi zielony szlak, którym można dojść do schroniska na Hali Ornak. Dolinę przecina też kilka bocznych szlaków. W jej odnogach znajdują się m.in. Jaskinia Mroźna oraz Wąwóz Kraków z jaskinią Smocza Jama.

Wędrówka dnem Doliny Kościeliskiej jest bardzo łatwa i dostępna nawet dla małych dzieci. Szeroki, wygodny szlak wznosi się stopniowo w górę i nie sprawia żadnych problemów. Niedaleko wylotu doliny znajdują się tereny wypasowe z bacówką. Można tu kupić oscypki, bundz i żętycę. Jest to wypas kulturowy, certyfikowany i zarejestrowany w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Dobrym miejscem na postój w Dolinie Kościeliskiej jest Hala Pisana, z której roztaczają się piękne widoki na okoliczne szczyty i granie. Nieco powyżej Hali w bok odchodzi szlak prowadzący do malowniczego wąwozu Kraków oraz jaskini Smocza Jama. Wejście do niej wymaga pokonania drabinki, a wewnątrz jest wąsko i dość wilgotno. W niektórych miejscach zabezpieczony łańcuchem szlak należy pokonywać w kucki. Po drugiej stronie doliny mniej więcej na tej samej wysokości znajdują się udostępnione dla turystów do samodzielnego wejścia jaskinie Obłazkowa, Mylna i Raptawicka.

Zgłoś błąd

Dolina Kościeliska - galeria zdjęć

Dolina Kościeliska na mapie

Dolina Kościeliska cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Dolina Kościeliska

Miasta w pobliżu Dolina Kościeliska

Regiony w pobliżu Dolina Kościeliska

Warto wiedzieć

Więcej informacji