15 czerwca 2014

754. Jarmark Św. Dominika w Gdańsku

754. Jarmark Św. Dominika w Gdańsku

W dniach 26 lipca – 17 sierpnia już po raz 754 na terenie Gdańska odbędzie się Jarmark Św. Dominika. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV, który w roku 1260 roku nadał tutejszym Dominikanom przywilej jego organizowania. Od tego czasu odbywa się on na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień patrona Jarmarku. Organizatorem wydarzenia są Międzynarodowe Targi Gdańskie.

„Jarmark św. Dominika od lat stanowi główną atrakcję sezonu turystycznego Trójmiasta i przyciąga do Gdańska tłumy turystów zarówno z kraju, jak i zagranicy. Swoim rozmachem i wymiarem porównywany jest jedynie do monachijskiego Oktoberfest. W ubiegłym roku Jarmark odwiedziło ponad 7 milionów gości. Na 41 tys. m2 powierzchni i 1000 kramach handlowało blisko 800 uczestników z Polski, Austrii, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, Węgier. Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej z niekonwencjonalnymi i widowiskowymi przedsięwzięciami kulturalnymi bogatymi w koncerty, wydarzenia artystyczne, parady i festiwale” – informują organizatorzy.

Informacje: To impreza plenerowa o charakterze handlowo-rozrywkowym. Najstarsza, najsłynniejsza i największa w Polsce i jedna z największych w Europie. Jej tradycja sięga XIII wieku, kiedy to gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy. Dziś Jarmark działa jak magnes, rokrocznie przyciągając do Gdańska tłumy turystów i mieszkańców Trójmiasta. W 2013 roku odwiedziło go 6 mln gości. Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej – starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne prezentowane są na ponad 1000 kramów – z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: kostiumowe parady, spektakle teatralne, konkursy, projekty interaktywne i koncerty.

Jarmark Św. Dominika otrzymał wiele nagród :

  • 2003 – Top Produkt Pomorza – plebiscyt czytelników Dziennika Bałtyckiego, Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej,
  • 2008 – Konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej na Certyfikat „Złoty Produkt Turystyczny w Polsce” – finałowa Piątka Laureatów,
  • 2010 – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za organizację Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika – Światowy Dzień Turystyki.

Program wydarzenia: http://jarmarkdominika.pl/wp-content/uploads/2014/06/PROGRAM-Jarmark-%C5%9Bw-Dominika-2014-22-maj.pdf

Oficjalna strona wydarzenia: http://jarmarkdominika.pl/

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/JarmarkswDominika

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Festiwal NA SZAGĘ

7 lutego w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu wystartuje Festiwal NA SZAGĘ. Impreza...
Festiwal NA SZAGĘ