5 sierpnia 2013

9. Spotkania z Filmem Górskim

9. Spotkania z Filmem Górskim
Autor: http://www.spotkania.zakopane.pl/, Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

Od 4 do 9 września w Zakopanem odbędą się 9. Spotkania z Filmem Górskim. W programie festiwalu organizowanego od 2005 roku jest  Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, Blok Prawa Człowieka w Górach tym razem poświęcony problemowi handlu ludźmi, Wycieczka w Stylu Retro z góralską muzyką i przewodnikami, otwarcie przy Krupówkach wystawy zdjęć Maćka Berbeki, a także Puchar Polski adidas 2013. Nowością tegorocznej edycji festiwalu będzie Akademia Górska. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

Bazą spotkań 9. Spotkań z Filmem Górskim jak zawsze będzie Dworzec Tatrzański. W tym roku wprowadzono w plan imprezy nowość – Akademię Górską, czyli zajęcia outdoor w Tatrach ze specjalistami oraz warsztaty i wykłady indoor. Organizatorzy tegoroczną edycję Spotkań z Filmem Górskim zadedykowali pamięci Maćka Berbeki, który zginął na Broad Peaku.

Gwiazdą i gościem specjalnym 9.SzFG będzie Simone Moro – włoski wspinacz, alpinista, himalaista, przewodnik górski, pilot helikopterów i oficer wojska włoskiego.  Dokonał pierwszych zimowych wejść na Sziszapangma wspólnie ze śp. Piotrem Morawskim w 2005 roku, na Makalu w 2009 roku z Denisem Urubko i na Gaszerbrum II z Denisem Urubko oraz Corym Richardsem.  Simone określił zimowe wspinaczki jako najczystszy sposób eksploracji gór i przeżycia przygody. Oprócz pierwszych zimowych wejść, ma wiele innych osiągnięć. W 2006 roku zrobił trawers Mount Everestu, a w 2010 roku w przeciągu 48 godzin pokonał drogę z bazy na szczyt i z powrotem. Podczas próby zdobycia Lhotse w 2001 roku, na wysokości 8000 metrów przerwał wspinaczkę, aby odszukać i ratować brytyjskiego alpinistę, za co otrzymał nagrodę UNESCO Fair Play. Na początku kwietnia tego roku, zdołał przetransportować swój helikopter z Włoch do Nepalu, aby oddać go w służbę Himalayan Rescue Team. 19 maja wraz z pilotem Maurizio Follinim przeprowadził pierwszą na świecie akcję ratunkową z użyciem helikoptera na wysokości 7800 metrów. Miesiąc później helikopter rozbił się w drodze powrotnej z akcji ratunkowej w Himalajach – w tym czasie Simone Moro przebywał w Rzymie. Podczas spotkania w Zakopanem, Simone Moro opowie o zimowym wspinaniu  i zaprezentuje najnowszy film „Exposed to dreams” (2013).

W programie 9.Spotkań z Filmem Górskim: Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, Blok Prawa Człowieka w Górach tym razem poświęcony problemowi handlu ludźmi, Wycieczka w Stylu Retro z góralską muzyką i przewodnikami, otwarcie przy Krupówkach wystawy zdjęć Maćka Berbeki, a także Puchar Polski adidas 2013. 

Po raz pierwszy, w ramach Spotkań z Filmem Górskim, zorganizowana zostanie Akademia  Górska. Będzie to wydarzenie cykliczne, organizowane 2 razy w roku – latem  i zimą. Podczas  pierwszej edycji Akademii będzie poznać m.in. podstawy asekuracji oraz techniki wspinania na własnej asekuracji oraz nauczyć się ABC poruszania po via ferratach. A wszystko pod okiem przewodników IVBV. W planie także liczne warsztaty, w tym nawigacji i zagrożeń w terenie górskim, oraz wycieczki przyrodnicze w towarzystwie przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie organizatora: http://www.spotkania.zakopane.pl/akademia-gorska.html

W dniach 7-8 września odbędą się zawody Pucharu Polski Seniorów i Młodzieżowców adidas 2013 w bulderingu – adidas Zako Boulder Power. W zawodach mogą uczestniczyć wszyscy chętni, którzy ukończą w roku zawodów 16 lat. Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców. Zawodnicy chcący być sklasyfikowani w Pucharze Polski i rankingach PZA muszą posiadać ważne badania lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowo-lekarskiego. Pozostali zawodnicy nie muszą spełniać tego wymogu, jednak nie będą klasyfikowani w oficjalnych wynikach Pucharu Polski i rankingach PZA, a jedynie w ogólnej klasyfikacji zawodów adidas Zako Boulder Power. Zawody poświęcone są pamięci Bogusława Probulskiego — ratownika TOPR, znakomitego zakopiańskiego wspinacza, twórcy wielu ekstremalnych dróg w Tatrach, zdobywcy Annapurny Środkowej. 

Wycieczka w stylu retro – tradycją zakopiańskich Spotkań z Filmem Górskim stała się Wycieczka w Stylu Retro. To barwne wydarzenie odbywa się w ostatni dzień festiwalu (9 września 2013). Wycieczka  jest prowadzona przez góralskich przewodników, z udziałem kapeli góralskiej oraz aktorów z Teatru Witkacegow Zakopanem. Tak samo jak w drugiej połowie XIX w gdy organizatorem oraz inicjatorem tzw. Wycieczek bez programu był dr Tytus Chałubiński, tak współcześnie – zakopiańczycy oraz turyści, wspólnie z publicznością Spotkań z Filmem Górskim, ubrani w „stroje z epoki” podążą w góry by choć na chwilę przywołać ducha dawnych czasów. Tegoroczną wycieczkę poprowadzi znakomity przewodnik tatrzański – Andrzej Stanek. Zagra kapela góralska im. Tomasza Skupnia, która czerpie z najczystszych źródeł muzyki góralskiej. Muzycy grają na tradycyjnych instrumentach góralskich – skrzypcach i basach, oraz na archaicznych instrumentach pasterskich takich jak: złóbcoki, dudy, różnorodne piszczałki. Podstawowy skład tworzą: Sławek Zięba-Drzymalski, Łukasz Gąsienica-Samek, Jan Chyc, Józef Gąsienica-Brzega, Piotrek Nowak. Więcej szczegółów znajduje się na stronie organizatora wydarzenia: http://www.spotkania.zakopane.pl/wycieczka-w-stylu-retro.html

Dokładny program oraz ceny biletów: http://www.spotkania.zakopane.pl/program-i-bilety/art_457_9.spotkania_z_filmem_gorskim.html?page=1

Strona festiwalu: http://www.spotkania.zakopane.pl

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Odpraw się przez Facebooka

Fińskie linie lotnicze Finnair wpadły na pomysł, jak sprytnie wykorzystać społecznościowego giganta – wprowadziły...
Odpraw się przez Facebooka