5 sierpnia 2013

9. Spotkania z Filmem Górskim

9. Spotkania z Filmem Górskim
Autor: http://www.spotkania.zakopane.pl/, Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

Od 4 do 9 września w Zakopanem odbędą się 9. Spotkania z Filmem Górskim. W programie festiwalu organizowanego od 2005 roku jest  Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, Blok Prawa Człowieka w Górach tym razem poświęcony problemowi handlu ludźmi, Wycieczka w Stylu Retro z góralską muzyką i przewodnikami, otwarcie przy Krupówkach wystawy zdjęć Maćka Berbeki, a także Puchar Polski adidas 2013. Nowością tegorocznej edycji festiwalu będzie Akademia Górska. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

Bazą spotkań 9. Spotkań z Filmem Górskim jak zawsze będzie Dworzec Tatrzański. W tym roku wprowadzono w plan imprezy nowość – Akademię Górską, czyli zajęcia outdoor w Tatrach ze specjalistami oraz warsztaty i wykłady indoor. Organizatorzy tegoroczną edycję Spotkań z Filmem Górskim zadedykowali pamięci Maćka Berbeki, który zginął na Broad Peaku.

Gwiazdą i gościem specjalnym 9.SzFG będzie Simone Moro – włoski wspinacz, alpinista, himalaista, przewodnik górski, pilot helikopterów i oficer wojska włoskiego.  Dokonał pierwszych zimowych wejść na Sziszapangma wspólnie ze śp. Piotrem Morawskim w 2005 roku, na Makalu w 2009 roku z Denisem Urubko i na Gaszerbrum II z Denisem Urubko oraz Corym Richardsem.  Simone określił zimowe wspinaczki jako najczystszy sposób eksploracji gór i przeżycia przygody. Oprócz pierwszych zimowych wejść, ma wiele innych osiągnięć. W 2006 roku zrobił trawers Mount Everestu, a w 2010 roku w przeciągu 48 godzin pokonał drogę z bazy na szczyt i z powrotem. Podczas próby zdobycia Lhotse w 2001 roku, na wysokości 8000 metrów przerwał wspinaczkę, aby odszukać i ratować brytyjskiego alpinistę, za co otrzymał nagrodę UNESCO Fair Play. Na początku kwietnia tego roku, zdołał przetransportować swój helikopter z Włoch do Nepalu, aby oddać go w służbę Himalayan Rescue Team. 19 maja wraz z pilotem Maurizio Follinim przeprowadził pierwszą na świecie akcję ratunkową z użyciem helikoptera na wysokości 7800 metrów. Miesiąc później helikopter rozbił się w drodze powrotnej z akcji ratunkowej w Himalajach – w tym czasie Simone Moro przebywał w Rzymie. Podczas spotkania w Zakopanem, Simone Moro opowie o zimowym wspinaniu  i zaprezentuje najnowszy film „Exposed to dreams” (2013).

W programie 9.Spotkań z Filmem Górskim: Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, Blok Prawa Człowieka w Górach tym razem poświęcony problemowi handlu ludźmi, Wycieczka w Stylu Retro z góralską muzyką i przewodnikami, otwarcie przy Krupówkach wystawy zdjęć Maćka Berbeki, a także Puchar Polski adidas 2013. 

Po raz pierwszy, w ramach Spotkań z Filmem Górskim, zorganizowana zostanie Akademia  Górska. Będzie to wydarzenie cykliczne, organizowane 2 razy w roku – latem  i zimą. Podczas  pierwszej edycji Akademii będzie poznać m.in. podstawy asekuracji oraz techniki wspinania na własnej asekuracji oraz nauczyć się ABC poruszania po via ferratach. A wszystko pod okiem przewodników IVBV. W planie także liczne warsztaty, w tym nawigacji i zagrożeń w terenie górskim, oraz wycieczki przyrodnicze w towarzystwie przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie organizatora: http://www.spotkania.zakopane.pl/akademia-gorska.html

W dniach 7-8 września odbędą się zawody Pucharu Polski Seniorów i Młodzieżowców adidas 2013 w bulderingu – adidas Zako Boulder Power. W zawodach mogą uczestniczyć wszyscy chętni, którzy ukończą w roku zawodów 16 lat. Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców. Zawodnicy chcący być sklasyfikowani w Pucharze Polski i rankingach PZA muszą posiadać ważne badania lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowo-lekarskiego. Pozostali zawodnicy nie muszą spełniać tego wymogu, jednak nie będą klasyfikowani w oficjalnych wynikach Pucharu Polski i rankingach PZA, a jedynie w ogólnej klasyfikacji zawodów adidas Zako Boulder Power. Zawody poświęcone są pamięci Bogusława Probulskiego — ratownika TOPR, znakomitego zakopiańskiego wspinacza, twórcy wielu ekstremalnych dróg w Tatrach, zdobywcy Annapurny Środkowej. 

Wycieczka w stylu retro – tradycją zakopiańskich Spotkań z Filmem Górskim stała się Wycieczka w Stylu Retro. To barwne wydarzenie odbywa się w ostatni dzień festiwalu (9 września 2013). Wycieczka  jest prowadzona przez góralskich przewodników, z udziałem kapeli góralskiej oraz aktorów z Teatru Witkacegow Zakopanem. Tak samo jak w drugiej połowie XIX w gdy organizatorem oraz inicjatorem tzw. Wycieczek bez programu był dr Tytus Chałubiński, tak współcześnie – zakopiańczycy oraz turyści, wspólnie z publicznością Spotkań z Filmem Górskim, ubrani w „stroje z epoki” podążą w góry by choć na chwilę przywołać ducha dawnych czasów. Tegoroczną wycieczkę poprowadzi znakomity przewodnik tatrzański – Andrzej Stanek. Zagra kapela góralska im. Tomasza Skupnia, która czerpie z najczystszych źródeł muzyki góralskiej. Muzycy grają na tradycyjnych instrumentach góralskich – skrzypcach i basach, oraz na archaicznych instrumentach pasterskich takich jak: złóbcoki, dudy, różnorodne piszczałki. Podstawowy skład tworzą: Sławek Zięba-Drzymalski, Łukasz Gąsienica-Samek, Jan Chyc, Józef Gąsienica-Brzega, Piotrek Nowak. Więcej szczegółów znajduje się na stronie organizatora wydarzenia: http://www.spotkania.zakopane.pl/wycieczka-w-stylu-retro.html

Dokładny program oraz ceny biletów: http://www.spotkania.zakopane.pl/program-i-bilety/art_457_9.spotkania_z_filmem_gorskim.html?page=1

Strona festiwalu: http://www.spotkania.zakopane.pl

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Godzina dla Ziemi

29 marca w Polsce i na całym świecie odbędzie się Godzina dla Ziemi (ang....
Godzina dla Ziemi