12 grudnia 2012

9. Warszawski Przegląd Filmów Górskich 11-16 XII

9. Warszawski Przegląd Filmów Górskich 11-16 XII
Autor: Moyan_Brenn, Licencja: CC BY

11 grudnia 2012 rozpoczęła się dziewiąta edycja Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich. WPFG potrwa sześć dni i składać się z dwóch części: pierwszej – Prologu w Kinie Wisła oraz drugiej – tzw. części głównej w Kinotece. Tegoroczny przegląd ma wyjątkowy charakter, ponieważ organizatorzy postanowili zwiększyć ilość prelekcji na żywo.

11 i 12 XII to okazja do zobaczenia słynnego cyklu wspinaczkowego Reel Rock Tour 2011 i 2012, czyli najlepszych obrazów alpinistycznych danego sezonu w świecie anglosasko-amerykańskim.  Natomiast od 13 do 16 XII odbędzie się część główna imprezy w Kinotece.

„Tegoroczny Przegląd to nie tylko filmy. Bardzo ważną rolę odgrywają w nim także znamienici Prelegenci. Wśród szeregu znakomitych gości Przeglądu wypada wyróżnić Bernadettę McDonald, której książka o polskim himalaizmie lat 80. pod tytułem Freedom Climbers (polskie wydanie Ucieczka na szczyt) odniosła spory międzynarodowy sukces. Autorka opowie nam o kulisach powstawania tej książki. W ramach pokazu zaplanowano także prezentację filmu „Sztuka wolności”, który jest wspaniałym uzupełnieniem tematyki książki kanadyjskiej autorki. Rozwinięciem tematu historycznego będzie także prezentacja Wojciecha Brańskiego „Z Tatr na najwyższy polski dziewiczy ośmiotysięcznik”, która będzie ukaże ponad 50-letni okres działalności górskiej autora. Bardzo interesująco zapowiada się też pokaz znanego polskiego fotografika i alpinisty – Marka Arcimowicza, który przedstawi relację z tegorocznej brawurowej wyprawy na dziewicze Tepui w Wenezueli (pokaz dedykowany szczególnie miłośnikom artystycznej fotografii i ekstremalnych przygód). Wątek podróżniczy zaprezentuje również Mieczysław Bieniek, popularny „Hajer”. Jego humorystyczne opowieści z wojaży, w których pobrzmiewa śląska gwara, zawsze mają wierny krąg słuchaczy. Tym razem będzie rozprawiał o śmiałej podróży rowerowej z Polski do Azerbajdżanu, m.in. przez góry Turcji i Gruzji” – piszą na swojej stronie organizatorzy.

W ramach tegorocznego 9. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich będzie można zobaczyć 14 pokazów filmowych, posłuchać znakomitych prelegentów, spotkać się ze znanymi polskimi himalaistami oraz zapoznać się z nowościami wydawnictw górskich.

Dokładny program przeglądu znajduje się na stronie: http://www.przeglad.turnia.pl/?s=248

 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też