27 czerwca 2013

Finał Regat The Tall Ships Races 2013

Finał Regat The Tall Ships Races 2013
Autor: FInał regat The Tall Ships Races 2013, Licencja: Domena publiczna

 W dniach 3-6 sierpnia na Wałach Chrobrego w Szczecinie odbędzie się fina regat The Tall Ships Races 2013, na który przypłynie ok. 100 największych i najpiękniejszych jednostek. organizatorem imprezy jest miasto Szczecin, Międzynarodowe Targi Szczecińskie oraz Szczecińska Agencja Artystyczna. 

The Tall Ships Races to doroczne regaty wielkich żaglowców, których organizacją zajmuje się Sail Training International. Ideą zlotu jest „sail training”, czyli edukacja i wychowanie młodych ludzi pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. To dlatego zgodnie z przepisami STI połowę załogi na każdej jednostce musi stanowić młodzież od 15 do 25 roku życia. Rozgrywane są zazwyczaj dwa wyścigi i jeden etap towarzyski z wymianą załogi na pokładach. Oprócz nagród za zwycięstwo w regatach są także nagrody specjalne dla najbardziej przyjaznych załóg. Nagroda główna, przyznawana przez kapitanów jednostek uczestniczących w regatach, przypada za „tworzenie klimatu międzynarodowej przyjaźni”. Nic dziwnego, że taka idea otwiera kolejne miasta na brać żeglarską, a sportowe zmagania, marynarskie gry i zabawy, biesiady w pubach i na ulicach – wciągają także mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają na zloty. To wyjątkowa okazja do poznania tradycji i klimatu życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach, które przeżywają swój renesans. „Poczuć wiatr w żaglach” można również śpiewając szanty, słuchając „morskich opowieści”, czy oglądając parady żaglowców żegnających gościnne porty. Zloty cieszą się wielką popularnością zarówno wśród uczestników i widzów, miasta portowe zabiegające o prawo goszczenia floty muszą czekać w kolejce. Trasa niezmiennie wiedzie przez różne państwa aż do portu finałowego (za każdym razem gospodarzem jest kto inny).

„Przewidujemy, że nasze miasto odwiedzą też setki tysięcy turystów. Bez wątpienia będzie to niezwykle wydarzenie w historii Szczecina, a także idealna okazja do promocji miasta. Szczeciński finał TSR 2013 jest bowiem metą zmagań największych żaglowców świata. Regaty rozpoczną się 4 lipca 2013 roku w Aarhus w Danii. Stamtąd jednostki wyruszą do Helsinek, a następnie do Rygi. A w dniach 3-6 sierpnia wszyscy spotkają się w Szczecinie. Dodajmy z dumą, że finał regat wielkich żaglowców The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie został objęty patronatem honorowym Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomnijmy, że nasze miasto będzie gospodarzem regat po raz drugi. Podczas The Tall Ships Races w 2007 roku do Szczecina zawinęło 100 jednostek z ponad 3500 członków załóg z 35 krajów. W czasie zlotu miasto odwiedziło około 2 mln osób. Finał regat w transmitowany był w telewizji oraz w Internecie, do tego aż 15 mln osób oglądało nas przez kamery internetowe. Impreza odbywa się od 1938 roku” – informują organizatorzy.

Historia regat: http://tallships.szczecin.eu/pl/regaty/historia-regat

Dokładny program imprezy znajduje się tutaj: http://tallships.szczecin.eu/pl/co-gdzie-kiedy/program

Strona wydarzenia: http://tallships.szczecin.eu/

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/TallShipsSzczecin2013/info

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też