19 lipca 2013

I Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

I Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich
Autor: http://www.dfbg.pl/, Licencja: Domena publiczna

W czwartek 18 lipca wystartował I Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Jest to pierwsza taka impreza w Polsce, która potrwa do niedzieli 21 lipca. Trasa liczy 215 km o przewyższeniu +/- 15.300 m i obejmuje swoim zasięgiem 7 pasm górskich otaczających Ziemię Kłodzką. Festiwal to pięć biegów górskich: 7 szczytów, Złoty Maraton oraz Złoty Półmaraton, które biorą udział w prestiżowym cyklu Salomon S-Lab oraz Bieg Marudy i Maraton Gór Stołowych.

„Jako organizatorzy i zawodnicy biegów górskich zawsze marzyliśmy o stworzeniu prawdziwego święta biegów górskich w naszym kraju. Od kilku lat przymierzaliśmy się do zorganizowania biegu ultra, który zamykałby całą Ziemię Kłodzką jedną trasą. Po startach w Krynickim Festiwalu Biegowym i kultowym już biegu UTMB we Francji doszliśmy do wniosku że chcemy połączyć idee takich przedsięwzięć i stworzyć nową jakość. I tak powstała trasa o niespotykanym jeszcze w Polsce dystansie 215 km i przewyższeniu +/- 15.300 m! Obejmuje ona swoim zasięgiem 7 pasm górskich otaczających Ziemię Kłodzką – co daje możliwość zawodnikom zdobycia wszystkich najwyższych szczytów górskich Korony Ziemi Kłodzkiej! Dla osób, które nie czują się jeszcze na siłach by wystartować na tak długiej trasie proponujemy spróbować swych sił na niemal połowie dystansu trasy głównej czyli Trasie K-B-L  (100 km). Alternatywą do dłuższego biegania po górach będą także odbywające się w paśmie Gór Złotych – Złoty Maraton i Złoty Półmaraton. Ciekawostką będzie zapewne fakt, że oprócz nagród i pucharów najlepszy zawodnik za zwycięstwo otrzyma sztabkę z prawdziwego złota! Dla „górali” specjalizujących się w biegu alpejskim proponujemy Bieg na Śnieżnik – 10 km – gdzie osoby towarzyszące będą mogły kibicować początkowi zmagań z krzesełek wyciągu na Czarną Górę. Oprawę stanowić będą relacje na żywo, telebimy i występy zespołów artystycznych we wszystkich miastach, przez które przebiegają trasy festiwalu” – informują organizatorzy.

Festiwal odbywa się na terenie Ziemi Kłodzkiej. Składa się na niego 5 biegów górskich: 7 szczytów, Złoty Maraton, Złoty Półmaraton, Bieg Marudy oraz Maraton Gór Stołowych. Pierwsze trzy z nich biorą udział w prestiżowym cyklu Salomon S-Lab. Trasy poszczególnych biegów będą prowadzić głównie szlakami turystycznymi i drogami. W imprezie weźmie udział 896 zgłoszonych zawodników z 11 krajów, w tym 150 mężczyzn i 735 kobiet. Baza zawodników zlokalizowana jest w Lądku Zdroju. Pula nagród festiwalu i cyklu S-Lab to ponad 60 tys. zł.

Trasy:

1. Bieg 7 szczytów – ok. 215 km
a) Trasa: Stronie Śląskie – Śnieżnik – Jagodna – Jamrozowa Polana – Kudowa – Szczeliniec Wlk. – Srebrna Góra – Bardo – Lądek Zdrój
b) Start 18 lipca (czwartek) godz. 18.00
c) limit: 52 h

2. Bieg K-B-L – 100 km
a) Trasa: po trasie 7 szczytów od : Kudowa Zdrój – Bardo – Lądek Zdrój
b) Start 19 lipca (piątek) godz. 20.00
c) limit 26 h

3. Złoty Maraton – 43 km
a) Trasa: Lądek Zdrój – Złoty Stok – Lądek Zdrój
b) Start 20 lipca (sobota) godz. 11.00
c) Limit: 7 h

4. Złoty Półmaraton – 21 km
a) Trasa:  Lądek Zdrój – Złoty Stok
b) Start 20 lipca (sobota) godz. 11.00
c) Limit: 3 h

5. Bieg na Śnieżnik ok. 10 km
a) Trasa: Czarna Góra – Śnieżnik
b) Start: 21 lipca (niedziela) godz. 10.00 .
c) Limit: 3 h

5.A Treking na Śnieżnik – ok 6 km
Impreza towarzysząca Biegu na Śnieżnik – osoby chętne będą mogły tuż po starcie biegu wjechać kolejką na szczyt Czarnej Góry (miło widziane kibicowanie) – a następnie przejść wyznaczoną trasą biegu na szczyt Śnieżnika (meta). Ze szczytu wraz z zawodnikami biegu wspólne zejście do górnej stacji kolei i zjazd lub zejście do Kletna.

Dokładny program festiwalu znajduje się tutaj: http://www.dfbg.pl/?pl_program,97

Szczegółowe informacje o poszczególnych trasach: http://www.dfbg.pl/?pl_trasy,126

Atrakcje dla kibiców: http://www.dfbg.pl/?pl_rodzinny-festiwal,134

Oficjalna strona wydarzenia: www.dfbg.pl 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też