14 kwietnia 2013

JachtFilm – Filmowe święto miłośników żagli

JachtFilm – Filmowe święto miłośników żagli
Autor: Alicja Szulborska, Licencja: CC-BY-SA

W dniach 20-21 IV odbędzie się Przegląd Filmów Żeglarskich JachtFilm w Gdańsku. Miłośnicy żagli będą mogli zapoznać się z najciekawszymi filmami dokumentalnymi o tematyce marynistycznej.

Wśród filmów związanych z polskim żeglarstwem znajdzie się obraz Michała Dąbrowskiego „Karol Olgierd Borchardt – Kapitan własnej duszy”. Borchardt opowiada w filmie między innymi o tym, jak z powodów zdrowotnych nie dostał się za pierwszym razem do szkoły morskiej, i dopiero rok później, za osobistym wstawiennictwem generała Mariusza Zaruskiego, otrzymał indeks. „Kapitan własnej duszy” to także film o historii portu w Gdyni i o marzeniach o morskiej potędze kraju. Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 1974 roku i dopiero rok temu, po wielu latach przerwy, zostały ukończone. Miłośników zimnych mórz i gór lodowych zainteresuje film „Berserk w Antarktyce” opowiadający o Jarle Andhøy, bezkompromisowym norweskim żeglarzu i wagabundzie. Dokładny program imprezy dostępny jest tutaj: http://jachtfilm.pl/program

Projekcjom filmów będą towarzyszyć ciekawe zapowiedzi i gawędy. Zaplanowano także konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami. Gośćmi Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm będą Perre Marcel, Jacqueline Tabarly, red. Michał Dąbrowski oraz dr Krzysztof Zawalski.

Szczególnym wydarzeniem w tych dniach będzie także polska premiera filmu Pierre’a Marcela, o legendzie francuskiego i światowego żeglarstwa pt.: „Tabarly”. Specjalny pokaz tego filmu odbędzie się w sali kina Neptun przy ul. Długiej 57, w poniedziałek 22 kwietnia o godz. 18.00. Organizatorem specjalnego premierowego pokazu filmu „Tabarly” jest Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich i Konsul Honorowa Francji wraz z Misją Wojskową Ambasady. Specjalnymi gośćmi tego pokazu będą Pani Jacqueline Tabarly oraz reżyser filmu Pierre Marcel. 

Miejsce: Aula kinowa Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Gdańskim
Wstęp: 15 zł – bilet ulgowy na jeden wybrany blok filmowy, 20 zł – bilet normalny na jeden blok filmowy, 25 zł – karnet ulgowy na dwa wieczory filmowe w ramach Przeglądu, 35 zł – karnet normalny na dwa wieczory filmowe w ramach Przeglądu. Sprzedaż biletów będzie się odbywać bezpośrednio przed pokazami przed wejściem do auli kinowej.

Strona organizatora: http://jachtfilm.pl

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też