18 marca 2013

Na Jamajkę bez wizy

Na Jamajkę bez wizy

Dobra wiadomość dla fanów Boba Marleya: Jamajkę, ojczyznę znanego muzyka, odwiedzić można już bez konieczności starania się o wizę. Wyspiarskie państwo położone na Morzu Karaibskim zniosło ten obowiązek dla obywateli kilku krajów wschodnioeuropejskich: Polski, Rosji, Czech, Węgier, Słowacji i Ukrainy. Jest jeden warunek: pobyt nie może być dłuższy niż 30 dni. Zadowolenie z tego posunięcia wyraziła działająca w ramach ONZ Światowa Organizacja Turystyczna (UNWTO), która od wielu lat podkreśla, że ułatwienia wizowe mogą ożywić ruch turystyczny na całym świecie – i zwykle właśnie tak się dzieje.

Sekretarz generalny UNWTO, Taleb Rifai, powiedział, że decyzja Jamajki jest pozytywnym przykładem dla innych państw. „Złagodzenie polityki wizowej tworzy nowe możliwości dla rozwoju turystyki i w konsekwencji wiążące się z tym ekonomiczne korzyści” – dodał.

Dwa lata temu Jamajka złagodziła obowiązki wizowe dla krajów Ameryki Łacińskiej – spowodowało to dwukrotny wzrost liczby przyjazdów turystycznych z tego regionu w zeszłym roku. Rząd karaibskiego państwa liczy na to, że zniesienie wiz przyciągnie również podróżnych z Europy Wschodniej. 

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też