16 grudnia 2019

Niezbędnik – jaką odzież przygotować ze sobą w góry?

Niezbędnik – jaką odzież przygotować ze sobą w góry?

Trekking, narciarstwo, snowboarding. Góry zimą oferują wiele ciekawych sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu. Dobra i bezpieczna zabawa będzie możliwa jednak wyłącznie z niezbędnym wyposażeniem. Oto lista ubrań, które należy zabrać ze sobą, aby nawet bardzo trudne warunki atmosferyczne nie stanowiły problemu.

Bez względu na to, czy wybierasz się na wielogodzinną wędrówkę, czy masz w planach beztroskie szusowanie, tylko odpowiednia odzież pozwoli czerpać frajdę i zapobiec wychłodzeniu. Co zatem warto mieć na sobie, wychodząc z kwatery?

Bielizna termoaktywna – pierwsza warstwa ochronna

Przygotowania do wyjścia w góry należy rozpocząć od założenia bielizny termoaktywnej. Jej rolą jest przede wszystkim utrzymanie ciepła wydzielanego przez organizm przy jednoczesnym odprowadzaniu nadmiaru wilgoci. Stanowi pierwszą warstwę ochronną, która ma bezpośredni kontakt ze skórą. Nie powinna zatem powodować otarć czy dyskomfortu.

Bielizna termoaktywna nie chłonie potu, dzięki czemu zachowuje właściwości izolacyjne nawet w ramach intensywnego wysiłku. Produkuje się ją w całości z włókien syntetycznych lub stosuje się domieszkę wełny. Przechylenie szali na stronę oddychalności czy też izolacji termicznej to już jednak kwestia indywidualna.

Kurtka, czyli istotne wsparcie w walce z ciężkimi warunkami

Kurtka to nieodłączny element wszystkich zimowych stylizacji. Górskie okoliczności okazują się dla niej jednak nieco bardziej wymagające, aniżeli przestrzeń miejska. Najlepiej postawić wówczas na kurtkę z membraną (hard shell). Łatwo znaleźć ją w asortymencie firm takich jak The North Face, Columbia czy Marmot. Zabezpiecza przede wszystkim przed wilgocią, deszczem, śniegiem oraz wiatrem. Nie gwarantuje satysfakcjonującego docieplenia, więc warto pamiętać, aby znaleźć pod nią miejsce dla warstwy pośredniej.

Odzież, która wcieli się w jej rolę, powinna mieć ścisły związek z charakterem planowanej aktywności. Nie musi chronić przed opadami, oferując wodoszczelność, więc ważniejszymi parametrami będą oddychalność oraz termoizolacja. Kurtka pikowana zapewnia ich spójność. Jest także lekka, nie krępuje ruchów, a jeśli temperatura okaże się łaskawa, łatwo ją zdjąć, skompresować i schować do plecaka.

Jakie spodnie wybrać na zimowy trekking?

Wybór spodni nie nastręcza górołazom problemów. Tutaj również optymalną opcją są modele hardshell. Poza membraną posiadają niejednokrotnie warstwę docieplającą, co w połączeniu z bielizną termoaktywną powinno zagwarantować zarówno komfort cieplny, wygodę, jak i ochronę przed przemoczeniem.

Każdy przed wyjściem w góry powinien starannie przemyśleć swój ubiór, spodziewając się również tego, co niespodziewane. Trzeba jednak przy tym wszystkim pamiętać, że nawet najbardziej profesjonalne wyposażenie nigdy nie zastąpi nam zdrowego rozsądku i odpowiedzialności.

O autorze
redakcja

Zobacz też