7 stycznia 2013

Plac i szlak krasnoludków imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach

Plac i szlak krasnoludków imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach
Autor: hakzelf, Licencja: CC BY

W centrum Suwałk (woj. podlaskie) zamieszkają krasnoludki!

Do końca kwietnia 2014 roku powstać ma plac imienia Marii Konopnickiej, znanej bajkopisarki, poetki i nowelistki, działającej również na rzecz praw kobiet. Konopnicka urodziła się w Suwałkach w 1842 roku. Oprócz placu w mieście powstanie także szlak jej imienia, na którym będzie można spotkać 8 figurek krasnoludków wykonanych z brązu. Projekt realizowany jest częściowo ze środków unijnych (8,3 mln zł) i ma kosztować 9,4 mln zł.

Rzecznik prezydenta Suwałk, Jarosław Filipowicz, podkreśla, że że projekt ma promować związek poetki z Suwałkami oraz nowe inwestycje unijne w mieście.

Na terenie placu, gdzie ponad dwa lata temu stanął pomnik Konopnickiej, teraz powstać mają kolejne atrakcje: dwie fontanny, amfiteatr i wyodrębnione miejsca zabaw dla dzieci. Plac wybudowany zostanie przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Gołdapi, które wygrało przetarg na realizację inwestycji. Plac w założeniu wykorzystywany ma by do organizacji wystaw, koncertów, festiwali oraz takich imprez jak miejski Sylwester.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też

Majówka z PKP

Długi weekend majowy tuż, tuż! Część z nas wybiera się w podróże po Polsce...
Majówka z PKP