6 lutego 2023

Recepta online – jak załatwić ją w nagłych wypadkach? Podpowiadamy!

Artykuł sponsorowany
Recepta online – jak załatwić ją w nagłych wypadkach? Podpowiadamy!

Zdarzają się przypadki, gdy pacjent nie może dostać się do lekarza od ręki, a potrzebuje pilnie leków wydawanych wyłącznie na receptę. W tej sytuacji można skorzystać z rozwiązania, jakim są konsultacje zdalne z lekarzem. W czasie konsultacji może być wystawiona recepta online, którą realizuje się w aptece. Jak ją załatwić przez Internet?

Czym jest i jak działa e-recepta online?

Są sytuacje, gdy pacjent pilnie potrzebuje recepty na leki, ale nie może umówić się od ręki do lekarza lub nie może dotrzeć do niego w dogodnym terminie. W tej sytuacji wiele osób decyduje się na korzystanie z konsultacji zdalnych z lekarzem, których efektem może być recepta online. Jest to jednak rozwiązanie nie dla każdego – nie sprawdzi się, gdy pacjent potrzebuje zbadania i postawienia diagnozy. Natomiast jest to świetna opcja w innych przypadkach, np. w czasie oczekiwanie na wizytę stacjonarną u lekarza.

Receptą online nazywa się e-recepty wystawiane przez lekarzy po konsultacjach zdalnych z pacjentami. Takie e-recepty nie różnią się niczym od recept wystawianych stacjonarnie pacjentom. Ich sposób realizacji również jest taki sam. Receptę online można otrzymać na różne medykamenty, w tym te przyjmowane w związku z chorobami przewlekłymi, czy też antykoncepcję stosowaną przez pacjentkę. Dotyczy to także sytuacji, kiedy pacjent pilnie potrzebuje leków, w tym antykoncepcję awaryjną.

Jak załatwić receptę online w nagłym przypadku?

Biorąc pod uwagę, jak działa e-recepta oraz fakt, że nie ma konieczności w niektórych przypadkach stacjonarnej wizyty u lekarza, wygodnym rozwiązaniem są konsultacje zdalne. Opcja ta sprawdzi się szczególnie w nagłych wypadkach, gdy pacjent pilnie potrzebuje leków, a terminy w placówce stacjonarnej są odległe. W sieci funkcjonuje obecnie niejedna przychodnia online, która umożliwia konsultację online. Na takich stronach można szybko otrzymać recepty online. Antykoncepcja, leki na choroby przewlekłe, medykamenty na schorzenia wstydliwe – wszystko zależy od potrzeb pacjenta. Szybką konsultację i receptę online możesz uzyskać na przykład tutaj: https://naszarecepta.pl.

Zaletą konsultacji zdalnych jest szybkość otrzymania e-recepty, bez względu na porę, w jakiej pacjent zgłosi się na konsultację przez Internet. W wielu przypadkach e-recepty dostępne są nawet w 5 minut od konsultacji, co sprawdzi się w nagłych sytuacjach. Zawsze należy wybierać wiarygodne przychodnie online, które działają legalnie, udostępniają numer podmiotu leczniczego i posiadają dobre opinie. W ten sposób nie trzeba martwić się o legalność otrzymanych recept i ich późniejszą realizację.

Przychodnia online – o tym musisz pamiętać!

Zgłaszając się do przychodni online, należy mieć na uwadze, że pacjent nie płaci za wystawienie recepty, tylko za prywatną konsultację z lekarzem. Wystawienie pacjentowi e-recepty nie jest płatne, ale też nie należy uważać go za „usługę gwarantowaną” po opłaceniu konsultacji prywatnych. Lekarz każdorazowo samodzielnie podejmuje decyzję o wystawieniu e-recepty lub jej niewystawieniu. Ta decyzja jest podejmowana na podstawie informacji zebranych w wywiadzie medycznym prowadzonym z pacjentem.

Wywiad medyczny przy konsultacjach zdalnych zazwyczaj ma formę specjalnego formularza – pacjent uzupełnia w nim odpowiedzi na pytania, a lekarz następnie analizuje podane przez pacjenta informacje. Jeśli istnieją przeciwwskazania, recepta nie będzie mogła być wystawiona. Jeśli natomiast nie ma zastrzeżeń, e-receptę można otrzymać zaledwie w kilka minut.

O autorze
redakcja

Zobacz też