27 kwietnia 2017

Wakacje z milionem uśmiechów

Wakacje z milionem uśmiechów

Lato to pora roku, na którą czeka cała rodzina. Można wyjechać wspólnie i spędzić czas w sposób inny od codziennej całorocznej rutyny. A ponieważ wakacje szkolne są zazwyczaj dłuższe niż urlop rodziców, dzieci często wyjeżdżają z grupą rówieśników.

W ubiegłym roku na rozmaite kolonie i obozy wyjechało około 25% procent dzieci i młodzieży w Polsce, jak wynikało z badania przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinia. Najczęściej wybieranym kierunkiem wakacyjnych podróży było wybrzeże Bałtyku, gdzie lato spędzał co drugi z wyjeżdżających. Na kolejnych miejscach pod względem popularności uplasowały się góry i mazurskie jeziora. Jak co roku spora grupa dzieci wyjechała również na kolonie i obozy za granicę, głównie do krajów europejskich.

Przede wszystkim bezpiecznie

Jeszcze pogoda nie zapowiada nadchodzącego lata, ale my, rodzice już zaczynamy planować wakacyjny wypoczynek naszych pociech. Przeglądamy oferty organizatorów letnich wjazdów. Szukamy opinii na ich temat w internecie. Staramy się znaleźć firmy, które na rynku turystycznym funkcjonują przynajmniej kilka lat i zdobyły już odpowiednią renomę. Chcemy, żeby nasza pociecha dobrze się bawiła, ale równocześnie zależy nam, aby była bezpieczna. Skąd brać pewność, że ten, z kim wyślemy dziecko, to bezpieczeństwo mu zapewni? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy firma jest wpisana do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych w województwie, w którym ma główną siedzibę, i czy posiada Certyfikat gwarancji ubezpieczeniowej turystycznej. Dobrze byłoby również zasięgnąć informacji, kogo organizator zatrudnia w roli wychowawców? Powinny to być osoby przygotowane do takiej pracy, najlepiej z wykształceniem pedagogicznym i doświadczeniem. Dla wielu rodziców ważna jest również możliwość kontaktu podczas kolonii czy obozu – nie tylko z samym dzieckiem, ale również z kierownikiem wypoczynku i wychowawcą. Dobry organizator powinien taką możliwość zapewnić. Jeśli firma ma swoją stronę w internecie, którą się chwali, to warto zorientować się, czy znajdują się na niej zdjęcia własne czy może z banku zdjęć? To ostatnie często wskazuje, iż organizator w rzeczywistości nie ma zbyt wielu osiągnięć.

Dla każdego coś interesującego

Znaleźliśmy zaufanego organizatora i teraz pora podjąć decyzję, z której z jego ofert skorzystać? Często jedna firma proponuje wypoczynek letni w kilku lub nawet kilkunastu miejscach w Polsce oraz za granicą. Do tego dochodzą wyjazdy tematyczne. Najlepiej wybrać taką opcję, która pokrywa się z zainteresowaniami dziecka. Najstarszą i ciągle bardzo popularną formą letniego wypoczynku są obozy aktywne, programowe, sportowe lub żeglarskie. Ale można bez trudu znaleźć również interesującą propozycję dla dziecka, które ma inną pasję niż piłka nożna czy żaglówki. Można wybierać spośród warsztatów plastycznych, hand made czy artystycznych.

Takie wyjazdy oferuje firma OK TOURS. Atutem jej ofert jest różnorodność – każdy program jest bardzo ciekawy i zróżnicowany. Przykładowo, na koloniach „10 przygód” dzieci każdego dnia przeżywają inną przygodę o bogatej tematyce, np. dzień sportów wodnych, przygodę z tańcem, paintball i wiele innych. Starsi na obozach krajowych maja możliwość samodzielnego komponowania programu, np. Dąbki „Bez nudy”, „Mazury Cud Natury”, „Rekreacja i sport na bogato”. Młodzież bardzo chętnie korzysta właśnie z takich urozmaiconych propozycji. Miłośnicy tak bardzo ostatnio popularnej literatury fantasy z przyjemnością spędzą czas, zgłębiając tajniki magii. A wielbiciele przygód doskonale odnajdą się na obozie survivalowym. Możliwości jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W świat szeroki

Kolonie i obozy za granicą są jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji na wakacje dla dzieci i młodzieży. To szansa, żeby zwiedzić inne kraje, poznać ciekawe miejsca, a przy okazji poćwiczyć obce języki. Ponieważ wiążą się one z przebywaniem daleko od domu, rodzice powinni się upewnić, że wyjazd został starannie przygotowany przez doświadczonego organizatora.

Warto też dowiedzieć się, jaki rodzaj ubezpieczenia firma zapewnia w cenie pobytu, a w przypadku podróży autokarem, jaki jest standard tego pojazdu oraz to, co najważniejsze w przypadku każdej podróży – jakie atrakcje będą umilać czas dzieciom. Bo wakacje powinny być ciekawe, ekscytujące, warte wspominania przez cały rok i budzić chęć, aby za rok pojechać znowu.

Szukając atrakcyjnego miejsca na samodzielny wakacyjny wyjazd dla dziecka, kierujmy się przede wszystkim jego upodobaniami. Ale zadbajmy również, aby wypoczynek był bezpieczny i profesjonalnie zorganizowany.

O autorze
redakcja

Zobacz też