Teneryfa

Hiszpania w pigułce

Flaga Hiszpanii
Oficjalna nazwa Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)
Stolica
Madryt
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
hiszpański
Liczba ludności
47 213 100
Powierzchnia
504 645m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Teneryfy Hotele w Teneryfie

Co warto zobaczyć w Teneryfie?

Teneryfa to największa wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich oraz najludniejsza z wysp należących do Hiszpanii. Zalicza się ją do Makaronezji (tzw. Wyspy Szczęśliwe). Jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata. Można spotkać się z określeniami „kontynent miniatura”, którym zwykło się ją nazywać wraz z Gran Canaria oraz „wyspa wiecznej wiosny” ze względu na fakt, że praktycznie przez cały rok jest tu ciepło i świeci słońce.

Według pewnej legendy ma być pozostałością zaginionej sławnej Atlantydy. Pierwsi osadnicy mieli się tu pojawić w 200 roku p.n.e. Do momentu wkroczenia na Teneryfę Hiszpanów zamieszkiwała ją ludność o nazwie Guanczowie.

Wyspa posiada różnorodny krajobraz; tereny górzyste, wąwozy, doliny, masyw pustynny oraz piaszczyste plaże. Ma bogatą florę i faunę. Z 200 gatunków endemicznych występujących na Wyspach Kanaryjskich aż 140 spotkamy tylko tutaj. Znajduje się tu również osiem obszarów chronionych, które obejmują niemal połowę wyspy. Także tu można podziwiać wulkan Teide (jego szczyt wznosi się na wysokość 3718 m n.p.m.) oraz zabytkowe miasto La Laguna, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Najbardziej znanym obszarem turystycznym na Teneryfie jest tzw. Costa Adeje z największą ilością hoteli, restauracji, parków wodnych oraz plaż. Wyspę można podzielić na cztery strefy turystyczne. Pierwsza z nich położona jest na północnym zachodzie i nosi nazwę Isla Baja. Można tu m.in. podziwiać piękno przyrody w Parku Krajobrazowym Teno. Na północy warto także odnotować region Puerto de la Cruz – Valle de la Orotava słynący z bogactwa przyrodniczego, starówki Orotavy oraz ze wspaniałych plaż. Trzecią z nich jest Santa Cruz – La Laguna, a czwartą Teneryfa Południowa z najbardziej słynnymi plażami na wyspie.

Oprócz leżenia na plaży i opalania się czy też zwiedzania wyspy można uprawiać wiele sportów, w tym np.: alpinizm podziemny, kitesurfing, surfing czy nurkowanie.

Zgłoś błąd

Mapa Teneryfy

Miasta w Teneryfie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Teneryfie

Pueblo Chico

Jeżeli nie mamy czasu by obejrzeć wszystkie najważniejsze zabytki...
Pueblo Chico

Teneryfa - galeria zdjęć

Hiszpania w pigułce

Flaga Hiszpanii
Oficjalna nazwa Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)
Stolica
Madryt
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
hiszpański
Liczba ludności
47 213 100
Powierzchnia
504 645m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
monarchia parlamentarna