14 najbardziej unikatowych wież ciśnień z całego świata

#1. Dom w chmurach, UK

Dom w chmurach to wieża ciśnień zlokalizowana w brytyjskiej miejscowości Thorpeness. Zakończenie jej budowy miejsce miało w 1923 i od tego momentu otrzymywała ona wodę pompowaną z wiatraka Thorpeness. Jej twórcom zależało na poprawie wyglądu standardowych wież tego typu, zbiornik na wodę został więc skrzętnie zabudowany i cała konstrukcja o wiele bardziej przypominać będzie styl jakobiński charakterystyczny na tychże terenach, a szczyt konstrukcji zdaje się unosić nad drzewami.
W 1977 roku funkcjonowanie wieży ciśnień było już niepotrzebne, główna sieć wodociągowa została bowiem podciągnięta do wszystkich domostw, a budynek postanowiono zaadoptować na przestrzeń mieszkalną. W 1979 roku, główny zbiornik wody został usunięty, w celu przekształcenia całej powierzchni w dom. W budynku znajdziemy obecnie pięć sypialni oraz trzy łazienki, 68 schodków pozwalających na dotarcie do najwyższych jego partii oraz 21 metrów wysokości.

Dom w chmurach, UK
Autor: Vicky Mason, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

Mikronacje

Mikronacja, a właściwie słuszniejsza jest angielska nazwa „micronation”, to pojęcie określające niewielkie terytorium, które...
Mikronacje