12 marca 2013

Najdłuższy wiszący most na świecie powstanie w Norwegii

Najdłuższy wiszący most na świecie powstanie w Norwegii
Autor: EKSidley, Licencja: CC BY

Obecnie najbardziej znanym wiszącym mostem na świecie jest słynny Golden Gate Bridge w San Francisco. Niedługo jednak miejsca na podium mogą się zmienić – w Norwegii rozpoczęto prace studyjne nad projektem mostu, który będzie trzy razy dłuższy. Most prowadzić ma przez Sognefjord, drugi pod względem długości fiord na świecie, i liczyć sobie ponad 3700 metrów długości. Ma stanowić element planowanej nadmorskiej trasy drogowej E 39, położonej pomiędzy Kristiansand i Trondheim. Budowa mostu ma sprawić, że czas przejazdu między tymi miastami skróci się z obecnych dwudziestu godzin do siedmiu.

Problemem, z którym będą musieli zmierzyć się projektanci, będzie zapewnienie konstrukcji sztywności poprzecznej, co przy planowej długości mostu może być kłopotliwe. Sztywność ma zostać uzyskana dzięki najnowszym rodzajom stali budowlanej oraz wyliczeniu optymalnej szerokości mostowej nawierzchni. Z uwagi na to, że pod mostem będą musiały przepływać statki, most w najwyższym swym punkcie powinien znajdować się 70 metrów nad powierzchnią morza. Już dziś wiadomo również, że dwa brzegowe pylony, dźwigające liny o przekroju 1,5 metra, będą miały 455 metrów wysokości.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też

Czechy z siodełka roweru

Polecamy wycieczkę rowerową wzdłuż jednej z najpiękniejszych rzek Europy. Łabski Szlak Rowerowy wiedzie od...
Czechy z siodełka roweru