5 lutego 2013

Włoskie zabytki w katastrofalnym stanie

Włoskie zabytki w katastrofalnym stanie
Autor: diegoalbero, Licencja: CC BY

Jedne z najpopularniejszych włoskich zabytków niszczeją. Co jakiś czas pojawiają się niepokojące informacje na temat ich złego stanu technicznego: z rzymskiego Koloseum regularnie odpadają fragmenty murów, a w Pompejach zawalają się kolejne ściany. Okazuje się, że dobrze ma się jednak słynna Wieża w Pizie, która choć krzywa, ciągle stoi.

Marta Ciafaloni, architekt, ostrzega: „Chronicznie brakuje pieniędzy na konserwację i codzienne utrzymanie zabytkowych budynków. Państwo włoskie całkowicie zapomniało o bogactwie artystycznym i historycznym tego miasta”.

Konserwatorzy zabytków szczególną uwagę zwracają na obiekty dziedzictwa kultury i sztuki, którym grożą nieodwracalne szkody. Wśród nich znalazł się m.in. kompleks budynków sakralnych Certosa di Cali, którego początki datowane są na rok 1366. Pozytywnym aspektem jest działalność fundacji. Ciafaloni z zadowoleniem odnotowała, że jedna z nich na ratowanie XVI-wiecznego kościoła rycerzy św. Stefana na Piazza dei Cavalieri przeznaczyła aż 350 tys. euro.

Ciągle jednak to kropla w morzu potrzeb. 

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też