9 opuszczonych wysp, na których czas się zatrzymał

#7. Stroma, Szkocja

Stroma znajduje się na północnym wybrzeżu Szkocji. Licząca sobie niegdyś sporą liczbę mieszkańców, obecnie jest całkowicie pusta – stała się własnością farmera, który używa jej do wypasu owiec. W przeszłości, Stroma liczyła sobie około 550 mieszkańców, w 1901 populacja zmniejszyła się jednak już do 375. Liczba ta cały czas spadała w kolejnych dekadach dwudziestego wieku, a większość z ostatnich jej mieszkańców została z niej przesiedlona w roku 1960 i znalazła pracę przy budowie elektrowni Dounreay. Ostatnie dwie familie opuściły Stromę natomiast w 1962 roku.
Liczba opuszczonych i zrujnowanych domów pokazuje, jak dobrze i gęsto zaludniona była wyspa swego czasu. W jej centralnej części znajdował się kościół z dosyć dużą dzwonnicą. Obok kościoła zbudowano obiekt mieszkalny, w którym przebywają odwiedzający wyspę pasterze, szczególnie w okresie letnim. Na chwilę obecną cała wyspa jest pod ochroną, a większość terenu jest odgrodzona płotem pod napięciem, aby owce nie miały dostępu do rzadkich gatunków roślin.

Stroma, Szkocja
Autor: QuintusPetillius, Licencja: Domena publiczna

Stroma, Szkocja
Autor: QuintusPetillius, Licencja: Domena publiczna


Podobne ciekawostki

8 niezwykłych pustyń

Około 1/3 powierzchni wszystkich lądów na ziemi zajmują pustynie. Zazwyczaj kojarzone są one z...
8 niezwykłych pustyń

Mikronacje

Mikronacja, a właściwie słuszniejsza jest angielska nazwa „micronation”, to pojęcie określające niewielkie terytorium, które...
Mikronacje