Przebiegunowanie Ziemi 21.12.2012

#3. A gdyby doszło do przebiegunowania Ziemi…

Zakładając najgorszy scenariusz, że w dniu 21 grudnia 2012 roku doszłoby do przepowiadanego przez Majów przebiegunowania Ziemi, to czego możemy się spodziewać? Zmiana biegunów magnetycznych naszego globu byłaby nie tylko odwróceniem kierunku jej rotacji i zamiany północy z południem. Niosłaby ona za sobą katastrofalne zmiany, które raz na zawsze zakończyłyby istnienie ludzkiej cywilizacji. Nagłe erupcje wulkanów, ogromne fale tsunami, które w przerażającym tempie zalewałyby lądy, zmienna atmosfera, która zakłócałaby przepływ fal radiowych, burze słoneczne i zjonizowane cząstki wiatru słonecznego – tak to przedstawia większość filmów. Wygląda to dość spektakularnie, nieprawdaż?

Rzeczywistość jednak byłaby zupełnie inna. Ponieważ pole magnetyczne wyznacza biegun północy i biegun południowy naszej planety, to zmiana tego pola mogłaby niewątpliwie wywołać odwrócenie biegunów. Faktycznie, podobne zjawiska i przebiegunowanie już miało miejsce w przeszłości. Jak dotąd nikt jednak nie jest w stanie jasno określić, skąd takie zmiany się biorą, gdzie jest ich początek oraz co zrobić, by do nich nie dochodziło.

Istnieje wiele faktów, z którymi trudno jest się spierać. Ostatnie przebiegunowanie Ziemi miało miejsce wtedy, kiedy na naszej planecie żył już pradawny nasz przodek. Skoro jemu udało się przetrwać zamianę biegunów, to dlaczego w naszym przypadku miałoby być inaczej? Nie ma żadnych potwierdzonych informacji na temat tego, że to właśnie w bieżącym roku miałaby taka zmiana pola magnetycznego nastąpić. Gdyby jednak wszyscy badacze mieli się w tej kwestii pomylić i północ zamieni się z południem, to i tak dla nas nie oznacza to żadnej odczuwalnej zmiany.

A gdyby doszło do przebiegunowania Ziemi…
Autor: NASA Goddard Photo and Video, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 najstarszych gór polskich

Góry polskie to doskonały obiekt naszych podróżniczych zmagań. Wędrówki górskimi szlakami dostarczają wielu niezapomnianych...
10 najstarszych gór polskich

10 największych miast świata

Atrakcyjne miejsca pracy, prestiżowe uczelnie, możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i najnowszych...
10 największych miast świata

7 nowych cudów świata

Są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Zachwycają swoim pięknem. Zaskakują genialnością, z jaką...
7 nowych cudów świata