12 rzeczy o Afryce, na temat których nie miałeś pojęcia

#7. Najbogatszy kraj w Afryce

Gwinea Równikowa jest na chwilę obecną najbogatszym z wszystkich afrykańskich krajów, a jak się okazuje, większość ludzi nigdy nie słyszała o tym fakcie. Okres prosperity rozpoczął się po 1996 roku, kiedy to na tychże terenach odkryto znaczne zapasy ropy, co dla kraju liczącego sobie zaledwie 500 tysięcy mieszkańców, było prawdziwym darem od Boga. Obecnie, Gwinea Równikowa to największy producent ropy na całym Czarnym Lądzie, jak się jednak okazuje, mieszkańcy państwa nie wiele zyskali z racji występowania na ich terenie naturalnych bogactw.
Cały kraj opanowała powszechna korupcja, a przeciętny obywatel skazany jest na życie w skrajnym ubóstwie. Przepaść między zamożnymi oraz najbiedniejszymi powiększa się z roku na rok i obecnie posiada jeden z największych współczynników na całym świecie. Jeżeli chodzi o PKB per capita, to wynosi one w Gwinei Równikowej 30,200 dolarów, na drugim miejscu plasuje się Botswana, gdzie wskaźnik ten w ostatnim roku wyniósł 15,800 dolarów. Ostatnie miejsce zajmuje obecnie Zimbawbe, w którym PKB na jednego mieszkańca to zaledwie 200$!

Najbogatszy kraj w Afryce
Autor: Podknox, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 największych miast świata

Atrakcyjne miejsca pracy, prestiżowe uczelnie, możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i najnowszych...
10 największych miast świata