Termy w Polsce

Termy w Polsce

Baseny termalne były już w starożytności popularną formą relaksu. Spędzali w nich czas rzymscy cesarze, senatorzy oraz elita intelektualna. Gorące źródła przez wieki traktowane były także jako antidotum na najróżniejsze dolegliwości. Nie bez racji bo gorące wody wypływające z głębokich pokładów są bogate w minerały i mogą mieć dobroczynny wpływ na zdrowie. Dziś jednak termy traktuje się przede wszystkim jako jedną z form relaksu, której popularność systematycznie rośnie.

W Polsce mamy obecnie 20 kąpielisk termalnych. Największym ich zagłębiem jest Podhale. U podnóża Tatr, koło Zakopanego i w samym mieście znajduje się aż siedem basenów termalnych. Gorące źródła w Polsce eksploatowane są też w województwach warmińsko mazurskim (2), kujawsko-pomorskim (2), dolnośląskim (2), śląskim (2), wielkopolskim (2) oraz po jednym w województwach mazowieckim, łódzkim i świętokrzyskim. W niektórych przypadkach baseny termalne są częścią infrastruktury uzdrowisk, tak jest na przykład w Cieplicach będących częścią Jeleniej Góry czy w Solcu Zdroju. Jednak w większości przypadków są to oddzielne kompleksy budowane w miejscowościach, które nie mają nic wspólnego z lecznictwem uzdrowiskowym.

Wszystkie baseny termalne w Polsce mają nowoczesną infrastrukturę, która oprócz samego relaksu gwarantuje także możliwość skorzystania z zaplecza wellness, saun oraz rozmaitych urządzeń rozrywkowych jak jacuzzi, zjeżdżalnie czy inne atrakcje. W pojawiających się regularnie rankingach biorących pod uwagę całość udogodnień oferowanych przez poszczególne kompleksy w pierwszej dziesiątce najlepszych kąpielisk termalnych w Polsce wymieniane są najczęściej Termy Uniejów, Bukovina, Bania w Białce Tatrzańskiej, Chochołowskie, Maltańskie w Poznaniu, Szaflary, Cieplice, Mszczonów, Zdrój Wojciech w Lądku Zdroju oraz Aqua Park w Zakopanem.

W Polsce popularność gorących źródeł systematycznie rośnie, a z badań geologicznych wynika, że jest jeszcze wiele miejsc, gdzie można eksploatować wody termalne. W związku z tym należy się spodziewać, że w najbliższych latach powstawać będą kolejne baseny termalne. Już teraz termy na Podhalu są poważną konkurencją dla podobnych obiektów na Słowacji, które też przyciągają setki turystów.

 

 

Lp.NazwaMiejscowośćwojewództwo
1.Aqua Park ZakopaneZakopanemałopolskie
2.Baseny Mineralne Solec ZdrójSolec Zdrójświętokrzyskie
3.Chochołowskie TermyChochołówmałopolskie
4.Geotermia GrudziądzGrudziądzkujawsko-pomorskie
5.Inowrocławska TermaInowrocławkujawsko-pomorskie
6.Łaźnia Turecka w Sanatorium Zdrój WojciechLądek-Zdrójdolnośląskie
7.Polana SzymoszkowaZakopanemałopolskie
8.Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe UstrońUstrońśląskie
9.Tarnowskie TermyTarnowo Podgórnewielkopolskie
10.Terma BaniaBiałka Tatrzańskamałopolskie
11.Terma BukovinaBukowina Tatrzańskamałopolskie
12.Termy CieplickieJelenia Góradolnośląskie
13.Termy Gorący PotokSzaflarymałopolskie
14.Termy MaltańskiePoznańwielkopolskie
15.Termy MszczonówMszczonówmazowieckie
16.Termy PodhalańskieSzaflarymałopolskie
17.Termy Rzymskie w Pałacu SaturnaCzeladźśląskie
18.Termy UniejówUniejówłódzkie
19.Termy WarmińskieLidzbark Warmińskiwarmińsko-mazurskie
20.Warmia Park Termy MedicalStawiguda- Pluski

warmińsko-mazurskie

21.Suntago – Park of PolandMszczonów

mazowieckie

Zobacz też

Turysta (nie)mile widziany

Amsterdam, Barcelona, Tajlandia, Wenecja, Brugia, Santorini, Dubrownik, Majorka. Co łączy je wszystkie? Przede wszystkim...
Turysta (nie)mile widziany

Uzdrowiska w Polsce

Uzdrowisko to miejscowość, w której występują naturalne czynniki lecznicze takie jak wody mineralne, borowiny...
Uzdrowiska w Polsce

Termy w Polsce

Baseny termalne były już w starożytności popularną formą relaksu. Spędzali w nich czas rzymscy...
Termy w Polsce